Çalışmalarım

Naz Işıksoy, çalışmalarında genellikle paranormal, varoluş psikanalizini ve erotizmi ilham alıyor. Bu kuramlar altında kendi ve çevresinin benliğinin deformasyonlarını oluştururken gerçek ile soyut kavramların ayrımını sorgulamayı sağladığını vurguluyor.

Multi-disipliner çalışan bir sanatçıdır. Eğitimini almış olduğu tasarım ve doku kuramını, digital, canvas, ahşap ve alternatif çeşitli tabanlar üzerinde çalışmalarda uyarlamaktadır. Kullanılan materyallerin seçiminde özgür, limitsiz ve kontrolsüz olunması, karakter dilini oluştururken bireyselleşmeye olanak sağladığını savunuyor.

Sanatçı, insan parçacığının 3 temelden süregeldiğine inanıyor.

‘SUFI’ , ‘HİKARİ’ , ‘DİRİM’ bunların Naz Işıksoy tarafından size yansımasıdır.

Hakkımda

Naz Işıksoy 1995 yılında Bursa’da doğdu. 2013’ te Bursa’da resim ve sanat atölyesinde temel sanat eğitimi aldı. 2019 yılında Bilgi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Moda Tasarım Bölümü’nden onur belgesi ile mezun oldu.

Santral İstanbul’da “SIMULATION” koleksiyonu ile giyilebilir sanat adı altında kapsül koleksiyon olarak hazırladığı kişisel defilesini Bilgi Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdi. Avrupa ve Türkiye’de ulusal/yerel sergi & sempozyumlara katılan Naz Işıksoy, günümüzde ağırlıklı resim olmak üzere multi-disipliner bir sanatçı olarak faaliyet göstermektedir. Işıksoy, resim, dijital manipülasyon, dekorasyon, moda tasarım ve heykel enstalasyon alanlarında üretimlerini yarı zamanlı Bodrum Gümüşlük’te, ağırlıklı olarak İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Naz Işıksoy

Kişisel Bakış Açısı

Her varlığın içinde birden fazla karakter olduğunu biliyor olacaksak, içimizde saklı olanı, başkalarına göstermekten çekindiğimiz diğer karakterlerimizi şeffaf olmak için, dışarı çıkartmak adına bir şeyler yapmalıyız düşüncesindeyim. Görünmeyen alt benliğin ve birden fazla olan kişiliklerimizin bozukluk yarattığı aşikar. Bunların şu an ki yaşamamızı etkilediğine inanıyorum. Bu süreçte karşıt tepki oluşturma tekniği , idealleştirilmiş veya deforme edilmiş benliği gerçek benliğe en çok yabancılaştıran savunma mekanizmasıdır. Cinsellik, erotizm bunun en temel örneğidir, savunma mekanizması geliştirmemizi sağlar topluma ve kendimize karşı.

Kullandığım bazen de tekniğini paylaşmadığım bazı malzemeler bir nevi bu tabuların benim zihnimde metaforu olmakta ve benim yansımam ile sizin savunma mekanizmanızı yıkmakta. Sonucunda çıkan bu eserlerin size yansıması, size çıkarımlar sağlaması benim için bunu heyecanlı kılan an.

Zihnime hoş geldiniz Azizim.

👹